Szavak
Na kezdjünk is bele! Nagyon sok olyan "szak kifejezés" van az otakuk életében amit egy kezdő animés nem érthet. Bevallom én sem mindig értem pedig nem most kezdtem, itt ezeket a kifejezéseket szeretném megmagyarázni nektek. Remélem ezzel egy kicsit segíteni nektek. De a veteránoknak is szeretnék egy kicsit kedveskedni ezért lesznek nem ismert, nem gyakori szavak ha esetleg szeretne valaki egy kicsit a japán nyelvvel komolyabban foglalkozni vagy csak menőzni az otaku társainak, szókincsével. ;)
Baka: Ezt a szót leggyakrabban szerelmes animékben használják leginkább lányok, a jelentése röviden idióta,hülye.
Bishoujo: A bi: magában szépet míg a shoujo: lányt jelent, ha ezt a kettőt össze rakjuk egy olyan animét kapunk amiben gyönyörű lányokat láthatunk.
Bishounen: Mivel a bi jelentését már tudjuk ezért már csak a shounen kell ami fiút jelent ez alapján tudjuk hogy az ilyen animékben nagyon helyes sexy fiúk fognak szerepelni.
BL: A "szó" szó szerinti értelme Boy's Love-ot jelent az otakuk lányok az olyan műfajok összességét hívják így amibe fiúk közti szerelem esetleg szexuális kapcsolat van pl.: shounen ai, yaoi.
Chibi: Jelentése kicsi, törpe. Animék, mangák világában a szereplők gyermek testi arányokkal való ábrázolását jelenti.
Cosplay: Az angol costume (jelmez) + role-play (szerepjáték), tehát magyarosan jelmezes szerepjátékot jelent. szavakból áll össze.Az anime, manga rajongói készítik el az adott szereplő viseletét.
Dakimakura: A rajongók egyik nagy vágya, amely szó szerint nagy, mivel egy embernagyságú párnáról beszélünk, amin a kedvenc karakterünk teljes, testi valójában van ábrázolva.
Ecchi: Olyan műfajú anime amibe enyhe szexuális tartalom van, pl.: bugyi villantás.
Fanart: A rajongók kézzel vagy számítógépes technikával készített rajza. Ez lehet megtörtént eseményt ábrázoló rajz vagy egy saját elképzelésű helyzetet ????????
Fanfiction: A rajongók egy adott animéhez írott folytatása, elképzelése vagy egy karakter pároshoz írott szerelmes története.
Fanservice: Olyan jelent ami a történetet nem viszi előrébb csak a rajongók fanatizmus szerű vágyait elégíti ki ilyen például a kockás hasvillantás vagy a pucsítós jelenet.
Fansub: Egy fordító csoport vagy csak egy személy által készített fordítás az animékhez vagy mangákhoz, de mindenképpen ki kell emelni hogy ezek nem profi tévés fordítások csak rajongói fordítás, viszont rengeteg olyan példa van ami sokkal jobb mint a tévés fordítás.
Filler: Ha esetleg nézitek a Narutot akkor ezzel a kifejezéssel gyakran találkozhattok, ez is egy olyan jelent, rész ami nem viszi előrébb a történetet de annyiban külömbözik a fanservice-től hogy még a nézőket sem elégíti ki, csak egy töltelék rész általában vissza emlékezés extrákkal.
Guro: Olyan műfaj ami olyan brutális hogy már a horror műfajba sem sorolhatóak, túlzott erőszak és rengeteg szadizmus jellemzi ezeket a műfajokat pl.: öncsonkítás, lefejezés, kibelezés stb.
Hentai: Olyan műfaj ami a szexjelenetkre összpontosít, röviden japán otakuknak szóló porno film.
Iyashikei: Ez egy anime műfaj amely elméletileg a néző lelkének megnyugtatást, lelki gyógyítást nyújt, a szó önmagában gyógyítást jelent.
Kawaii: Az animések egyik leggyakrabban használt szófordulata mely aranyosat jelent. Az animékben már sokszor túlzott cukisággal ábrázolják, általában a lány karaktereket.
Light novel: Egy regény melyet anime vagy manga képekkel, illusztrációkkal fűszereznek meg.
Lilicon: Angol fordításban Lolita complexet (lolita komplexust) jelent, amely teljesen, egyenes arányos a pedofíliával. Kiskorú karakterek ábrázol szexuális helyzetben, ruhákban.
Manga: Japánok által készített képregény. Általában fekete-fehér formában.
Mangaka: A mangákat rajzoló, kigondoló személy.
Manhua: Kínai származású képregény.
Manwha: Koreai származású képregény.
Mecha: Anime műfaj.Mechanikusat jelent tehát valamiféle mechanikus szerkezetet tartalmazó animét ide sorolunk, de inkább az ember által irányított mechanikus szerkezeteket megjelenítő animéket sorolják ide.
OLE manga: Ez pedig angol készítők által készített, animés,mangás elemeket tartalmazó képregények.
OST: Ez nem csak animések körében ismert kifejezés. A történet elején, végén, akár még a történet alatt hallató zenék.
Otaku: Ezt a kifejezést olyan személyekre használjuk (fiúkra, lányokra egyaránt) akik általában az animékért és a mangákért "túlzott" mértékben rajonganak.
Recap: Epizód ismétlés amely nem egyenlő a fillerrel, mivel itt csak egy epizód részletről van szó, általában párbeszédből vagy egy szereplő gondolatmente alatt tűnik fel mely előrébb viszi az eseményeket vagy értelmet ad történteknek.
SD: Angolul Super deformednek írják mely azt jelenti hogy a szereplőket túlzott módon elgyerekesítve ábrázolják. Kis test, hatalmas szemek.
Seiyuu: A japán szinkronszínészeket nevezik így akik jóval nagyobb népszerűségnek örvendezhetnek mint a mi szinkronszínészeink.
Shoujo: Fiatal, tinédzser korú lányoknak szóló animék. Témái lehet a szerelem, felnőtté válás vagy népszerű lányokat ábrázol akik körül a férfiak mindig legyeskednek.
Shoujo-ai: A kifejezés japán de a japának erre a műfajra a yurit használják tehát ez inkább csak a nyugati körökben használt. A lányok közötti szerelmi kapcsolatot jelent.
Shounen: Ha már a lányoknak is van anime természetesen van férfiaknak szóló anime is. Témái általában háború, harcművészet, de itt is megtalálható az a tipikus szereplő akiért a lányok rajonganak.
Shounen-ai: Fiúk közötti szerelmi kapcsolatot ábrázol. Mangában BL-nek nevezzük, de ez nem egyenlő a yaoi-val mivel ez érzelmesebb témákat ölel fel és nem a szexuális témákat hangsúlyoz.
Tsundere: Szerelmes lányokra mondják akik a fiúval szemben ellenszenvesen viselkedik.
Visual novel: Ez is egyfajta szerepjáték, de ez számítógépen történik. Befolyásunk van a történetben, lehetőségünk van dönteni, válaszolni más karakterek kérdéseire.
wwww: Ez egyenlő a mi LOL kifejezésünkkel. Mely írásos módon fejezi ki a nevetést.
Yaoi: Fiúk közötti "szerelmi kapcsolat" mely inkább a szexualitást emeli ki.
Yuri: Lányok közötti szerelmi kapcsolat, a japánok ezt a szót használják nem a shoujo-ai kifejezést.